Author Topic: Subvenții 2016  (Read 593 times)

Danis Emilia

• Newbie
  • *
    • View Profile
Subvenții 2016
« on: March 09, 2017, 02:44:06 pm »
Bună ziua! Īmi spuneți Vă rog fermierii din controlul de teletedecție cānd o sa intre la plată? Va mulțumesc!

boeriu

• Newbie
  • *
    • View Profile
aplicatie
« Reply #1 on: March 09, 2017, 04:48:42 pm »
Buna ziua,

Am reusit sa ma login dar vreau sa va intreb , de ce  apicatia nu  are instructiuni de  folosire in limba romana ?

O zi frumoasa

gvs stefy

• Newbie
  • *
    • View Profile
plati apia 2016-2017
« Reply #2 on: March 10, 2017, 01:11:56 pm »
Buna ziua,

Ma numesc Gavrilescu V.Stefan, din Jud Harghita
Sunt un mic fermier necajit care incearca si sa prinda /acceseze fonduri europene
Am aflat ca am control prin teledictie, si de atunci, nu mai avem nici o veste legata de plati /control/raport control/etc.
Am dat zeci de telefoane la Apia Bucuresti si M.Ciuc (acolo apartin, am 80 H TEREN +100 OI), am si Agromediu 3.1.1 Crex Crex, am verificat in contul meu de la APIA, dar nimic
As dorii sa aflu /stiu in ce stadiu este dosarul meu/ raportul de control/, eventual cati banutii vom primii
Mentionez ca nu am primit nimic pt campania 2016-2017
Cod APIA : cod de identificare cenzurat de administratorul forumului pentru protejarea datelor personale.
Ma puteti ajuta oare
« Last Edit: March 16, 2017, 04:27:27 pm by apiacom1 »

apiacom1

• Administrator
  • Jr. Member
    • View Profile
Re: aplicatie
« Reply #3 on: March 10, 2017, 01:50:05 pm »
Bună ziua,
Procedura de īnregistrare pe forum nu este complicată, ne bucurăm că aţi reuşit să o finalizaţi. Ca măsură de simplificare avem īn vedere ca, īn perioada imediat următoare, să eliminăm condiţionarea autentificării pentru vizualizarea conţinutului forumului APIA.
Aşteptăm cu interes eventualele īntrebări referitoare la Campania de depunere a Cererii unice de plată - anul 2017! Facem precizarea că toate īntrebările referitoare la plăţi pentru campaniile precedente se adresează īn scris pe e-mail la următoarea adresă: relatii.cu.publicul@apia.org.ro! Solicitarile respective trebuie să conţină datele de identificare ale exploataţiei.

IMPORTANT: Nu furnizaţi sub nicio formă astfel de date sau informaţii personale direct pe forum (cod de identificare exploataţie, cod numeric personal, CUI al societaţii, conturi bancare etc).

Vă mulţumim!
« Last Edit: March 10, 2017, 02:40:21 pm by apiacom1 »

BogdyBogdan

• Newbie
  • *
    • View Profile
Re: Subvenții 2016
« Reply #4 on: March 10, 2017, 02:37:44 pm »
Bună ziua. Zilnic merg la APIA și īntreb ce se īntāmplă de nu intra subventia. Īmi to spun ca dosarul este finalizat și nu am picāt la plata. Nu am beneficiat de avans anul trecut. Mă poate lămuri cineva ce se īntāmplă?  Mulțumesc anticipat

boeriu

• Newbie
  • *
    • View Profile
plata subventilor transa 2 2016
« Reply #5 on: March 10, 2017, 04:43:04 pm »
Buna ziua,

va rog sa-mi comunicati cand va  incepe plata transei 2  la subventiile pe suprafata.Mentionez ca nu am fost  in control si am primit doar avansul  la subventia pe suprafata.

Multumesc

Rolf Roth

• Newbie
  • *
    • View Profile
Plata subventiei la fermierii controlati
« Reply #6 on: March 12, 2017, 07:52:28 am »
Buna,
ne puteti preciza o data precisa la care se va achita subventia celor aflati in control?
A doua intrebare ar fi cum de am fost controlat in toti anii din urma pe cand alti consateni inca nu au avut privilegiul acesta?Iar a treia problema ar fi,nu puteti configura utilizarea acestui forum(foarte bine venit) si in limba romana?Eu ma mai descurc si cu engleza,dar oare toti agricultorii fac la fel? Multumesc,

andreicatalin

• Newbie
  • *
    • View Profile
Control
« Reply #7 on: March 13, 2017, 01:06:51 am »
Control efectuat. Ok!
De ce nu se trimite Notificare cu rezultatul controlului cand nu ai participat la efectuarea acestuia(eram in spital) ???
De ce nu se trimit Decizii de calcul a platii ??? (nici anul trecut nu am primit)
De ce nu informeaza APIA zilnic stadiul de procesare si autorizare a dosarelor??? Mai ales pt. cei de la control , Nimic !!!
De ce unii functionari APIA beau in timpul programului 5-10 cafele cu cate 2 tigari la fiecare ???
De aceea nu este timp sa fie facute toate aceste treburi care ne duc pe noi in faliment ???
Nu facem productie performanta(la nivelul UE) ? De aceea !!!
-Nu avem rezultatul controlului, nu primim decizia de calcul a platii, deci nu stim daca ne putem imprumuta sau nu pt. a face lucrarile.
Ar fi bine sa raspundeti la toate posturile din acest forum,oricum nu sunt multe, si sa-i indemnati pe colegi si sefi sa se lucreze mai cu simt de raspundere sau macar simt civic pt. ca raspundere vad ca nu exista la aceasta Institutie !!!
Multumesc, sper sa informati mai concret si mai la obiect.

Rolf Roth

• Newbie
  • *
    • View Profile
Re: Control
« Reply #8 on: March 13, 2017, 12:29:50 pm »
Nici in ziua de azi nu am fost anuntat ca am avut 5% penalizare pentru 2015,am aflat ocazional de la APIA judetean,fara sa fiu intrebat sau informat de rezultatul controlului.Banii penalizati nu i-am primit si gata,fara explicatie.

marinelastan

• Newbie
  • *
    • View Profile
Re: Plata subventiei la fermierii controlati
« Reply #9 on: March 16, 2017, 03:54:31 pm »
nu raspunde nici dreacu aici, degeaba e forumul asta, doar abureli, cifre si atat. rusine nesimtitilor!

apiacom1

• Administrator
  • Jr. Member
    • View Profile
« Reply #10 on: March 16, 2017, 04:04:27 pm »
Domnule/doamnă boeriu īn urma sesizării dumneavoastră procesul şi instructiunile de īnregistrare pe forumul APIA au fost modificate īn limba romānă.

Doamnă Danis Emilia, domnule gvs stefy, domnule BogdyBogdan, domnule/doamnă boeriu, domnule/doamna Rolf Roth, domnule andreicatalin vă aducem la cunostinţă următoarele:
Forumul APIA a fost creat strict pentru informarea fermierilor și a tuturor categoriilor de public interesat cu privire la schemele/măsurile de plată gestionate de instituția noastră īn anul 2017, precum şi la modalitatea de accesare a acestora.
Īn ce privește informațiile privind stadiul cererilor de plată/dosarelor (plăți, controale administrative/pe teren/teledetecție) depuse de beneficiarii APIA īn campaniile anterioare, vă aducem la cunoștiință că acestea sunt date confidențiale și se solicită īn nume propriu prin adresă scrisă, īn care sunt precizate toate datele de identificare, respectiv numele şi prenumele/denumirea exploataţiei, codul unic de identificare APIA, centrul judeţean/local unde a fost depusă cererea de plată, campania de plată şi tipul de subvenţii pentru care se solicită informaţii.

IMPORTANT: Nu furnizaţi sub nicio formă date sau informaţii personale (cod identificare exploataţie, cod numeric personal, CUI al societăţii, conturi bancare etc.) direct pe forum!
Solicitările de acest gen se pot transmite adresa de e-mail: relatii.cu.publicul@apia.org.ro sau pe fax: 021/30.54.900.
Aşteptăm solicitările dumneavoatră īn scris pe adresa menţionată pentru interogarea bazei de date APIA. Vă mulţumim!

« Last Edit: March 16, 2017, 04:28:04 pm by apiacom1 »

apiacom1

• Administrator
  • Jr. Member
    • View Profile
« Reply #11 on: March 16, 2017, 04:16:40 pm »
Stimata doamna marinelastan avem rugămintea să păstraţi un limbaj decent. Daca aveţi īntrebări legate de plăţile APIA din campaniile anterioare procedura de solicitare a informaţiilor este prezentată īn mesajul anterior, la fel cum este prezentată şi īn momentul īnregistrării pe forum. Regulile de utilizare a forumului APIA sunt şi ele enumerate īn momentul solicitării de īnregistrare.

Prin solicitarea de īnregistrare pe forumul Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură sunteţi de acord să nu publicaţi materiale false, defăimătoare, abuzive, vulgare, obscene. Nu sunt acceptate ameninţările, invadarea vieţii private a celorlalţi membrii ai formului, materialele pentru adulţi sau alte lucruri care nu respectă legislaţia īn vigoare. Prin īnregistrarea pe forum sunteţi de acord cu faptul că nu aveţi voie să publicaţi materiale care sunt sub incidenţa drepturilor de autor. Aceste materiale pot fi publicate doar cu consimţămāntul scris al proprietarului. Spam-ul, reclamele şi prezentarea de scheme piramidale sunt de asemenea interzise pe forumul APIA!
Reţineţi că este imposibil pentru administratorii şi moderatorii acestui forum să confirme validitatea postărilor. Vă rugăm să reţineţi că monitorizarea mesajelor publicate nu se realizează īn mod activ, prin urmare nu suntem responsabili pentru conţinutul mesajelor postate de către membrii īnregistraţi. Nu garantăm acurateţea, caracterul complet sau utilitatea informaţiilor prezentate de membrii simpli ai forumului. Mesajele postate reprezintă punctul de vedere al autorului. Dacă un mesaj publicat are un conţinut inacceptabil anunţaţi imediat administratorii sau moderatorii forumului. Personalul care administrează forumul īşi rezervă dreptul de a elimina mesajele cu conţinut inadecvat, īntr-un interval de timp rezonabil, īn cazul īn care se stabileşte că este necesară eliminarea acestuia. Acest proces se realizează manual şi din acest motiv mesajele nu pot fi şterse/editate imediat. Această regulă se aplică şi informaţiilor de pe profilul membrilor.
Sunteți responsabil īn totalitate de conținutul postărilor dumneavoastră. Īn plus, sunteți de acord să platiți despăgubiri și să exoneraţi de orice răspundere deținătorii acestui forum, orice website care are legătură cu acest forum şi personalul care raspunde de forum īn cee ace priveşte postările dumneavoastră. Deținătorii acestui forum īși rezervă, de asemenea, dreptul de a face publică identitatea dumneavoastră (sau orice alta informație postată de dumneavoastră pe acest forum) īn eventualitatea primirii unor reclamații sau acţiuni īn justiție provenite din orice situație neconformă cauzată de către dumneavoastră īn timpul utilizării acestui forum.
Īn momentul īnregistrării aveţi posibilitatea alegerii unui nume (user account) sub care veți posta şi a unei parole. Vă sfătuim să vă alegeți un nume adecvat. Nu comunicaţi parola dumneavoastră altor persoane, cu excepţia administratorului forumului, īn cazul īn care acesta vă solicită acest lucru. Nu utilizaţi sub nicio formă conturile altor persoane īnregistrate pe forum. Vă recomandăm să folosiți o parolă unică și complexă pentru contul dumneavoastră pentru a preveni furtul de identitate.
Imediat după īnregistrarea şi logarea pe forum, veţi putea completa datele de pe profilul dumneavoastră. Este responsabilitatea fiecărei persoane ca datele prezentate să fie corecte. Orice informaţie care prezintă suspiciuni de incorectitudine sau care conţine elemente vulgare va fi eliminată de administratori sau moderatori, fără o informare prealabilă. Pe lāngă aceasta se pot aplica şi sancţiuni (mustrare sau banare).
La fiecare postare IP-ul dumneavoastră este īnregistrat, pentru ca īn cazul īncălcării flagrante a regulilor forumului, acesta să fie banat sau pentru a putea fi contactat furnizorul de servicii de internet. Aceste lucruri se vor īntāmpla numai īn cazul īn care se constată o īncălcare majoră a acestui angajament.
Vă rugăm să aveţi īn vedere că forumul APIA se foloseşte de mesaje de identificare de tip cookie, un fișier de mici dimensiuni, īn general alcătuit din litere și cifre, care este descărcat īn memoria unui calculator (sau altui echipament folosit pentru navigare online - telefon mobil, tabletă, etc.), atunci cānd utilizatorul accesează un anumit site web. Aceste mesaje sunt folosite pentru a vă uşura procesul de logare pe forum. Acest soft nu colectează şi nu trimite alte informaţii calculatorului dumneavoastră.

Chiar şi nemulţumirile pot fi adresate folosind un limbaj civilizat! Vă mulţumim pentru īntelegere!

fermatanya

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #12 on: March 18, 2017, 01:40:20 pm »
Buna Ziua, dati ne va rog un raspuns, cei de la teledetectie cand vor intra la plata? si noi incepem ( am vrea) campania agricola......daca sun la Apia local mi se zice " nu am primit inca rapoartele" dar habar nu au cand vor primi. Cine i responsabil pentru dosarele in control? unde se incercam sa aflam respunsul? Multumesc.

florinsadova

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #13 on: March 19, 2017, 07:45:56 am »
Buna ziua!Am o intrebare pentru moderatori...In data de 06 martie conform extrasului de la APIA au fost virati restul de bani ijn contul meu.Conform extrasului de la banca nu gasesc decat jumatate din bani chiar si dupa 10 zile,care ar fi explicatia?

IReal25

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #14 on: March 20, 2017, 02:40:50 pm »
Eu am scris la adresele de mail care sau dat aici si am scris si nume si cnp si nr de identificare si tot
Am intrebat sa imi dea detalii daca exista decizie de plata sau daca sunt la contro etc
A trecut o saptamana si nu ma sunat nimeni si nici raspuns pe mail nu am primit